Kiedy już nabędziemy działkę, momentalnie rozmyślamy o małych domkach ogrodowych. Czym się kierować, by długo cieszyć się zasłużonym azylem na łonie natury?

Najważniejsze – cena

Kiedy wreszcie zapadnie decyzja o tym, że domki ogrodowe są wspaniałe i koniecznie powinniśmy postawić taki na swojej działce, zastanówmy się nad tym, ile planujemy wydać na to pieniędzy. Choć domki ogrodowe przeważnie robione są z drewnianych, gotowych części i nie są bardzo drogie, jednak im większy domek, tym większa będzie jego cena. Zastanówmy się nad swoimi finansami i tym, czy mamy za co urządzić domek, który pojawi się na naszej posesji. Co prawda domki ogrodowe nie są tym samym, co domki rekreacyjne, znacznie większe i bardziej funkcjonalne, ale jeśli będziemy chcieli niekiedy w domku ogrodowym nocować, należy zadbać o to, by był dobrze wyposażony.

Czy domek ogrodowy zmieści się na naszej działce?

To następny aspekt, który należy przywołać, nim postawi się ogrodowy domek na własnej działce. To już wspominaliśmy – domki ogrodowe są inne niż domki rekreacyjne, ale wciąż jeszcze potrzebują miejsca. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy zmieścimy na placu domek ogrodowy i uprawy? Czy znajdzie się miejsce na grilla? Tym jednak nie musimy się aż tak martwić jak sprawą środków pieniężnych, ponieważ warto skorzystać z uwag czy zaplanowania przez specjalistę od aranżacji architektury krajobrazu. Zwłaszcza w przypadku domków ogrodowych, zajmujących rzeczywiście małą powierzchnię i pełnić funkcję altany.

Domki ogrodowe – kwestia przeznaczenia

Zanim postawimy domek ogrodowy, zastanówmy się, jakie nadamy mu zastosowanie. Zdarzają się konstrukcje o odmiennej budowie, ale też i różnych przeznaczeniach. Jedni chcą przeznaczyć swój domek na szopę, inni na altanę, kolejni stawiają nieduże konstrukcje z przeznaczeniem na zabawie dla dzieci. Idealne okażą się te konstrukcje, które posiadają większy metraż i mogą łączyć w sobie kilka funkcji, np. dziennej altany, w której nocą można się przespać. Wszystko będzie uzależnione od tego, w jakim przedziale finansowym domek jest w naszym zasięgu.