Przy przeznaczeniu dla osób niepełnosprawnych pomieszczeniom sanitarnym należy postawić określone wymagania. Specjalistyczne specyfikacje przewidują dodanie specjalnych drzwi, odpowiednio zwiększonej powierzchni na operowanie wózkiem, dodania ubikacji i minimum jednego punktu z umywalką dla niepełnosprawnych. zostają poza tym specjalne uchwyty i wspomagające sprzęty, które pozwolą osobom z ograniczeniami ruchu użytkowanie toalety i łazienki z pełną swobodą.

To wyposażenie powinno znaleźć się w łazience dla niepełnosprawnych

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych dla niepełnosprawnych klasyfikuje się na 4 sposoby:
• Według układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, uzupełnione o siedziska do prysznica, podobne urządzenia do wanny
• Przekrój rur – pomiędzy 200 a 350 mm.
• Materiał – stal wysokiej jakości lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i stylistyka – stal szlachetna błyszcząca lub matowa, malowana na biało lub rzadziej na alternatywne odcienie

Duży wybór – poręcze dla niepełnosprawnych

Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych wyróżnia się:

Poręcze proste

Najczęściej wykorzystywane, niedrogie poręcze proste należą do najpowszechniej wykorzystywanych rodzajów elementów małej infrastruktury wspierających niepełnosprawnych. To rozwiązanie stosuje się najszerzej przy urządzaniu lokum dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Wanna, umywalka, prysznic, WC – miejsce montażu tych wygodnych konstrukcji można dowolnie wybrać. W ich wypadku elementarny rozmiar znajduje się w przedziale 30-80 cm, kolejny to już 160 cm, wsparty dodatkowym mocowaniem. Instaluje się je zarówno ponowo, jak i poziomo.

Uchwyty łukowe

Wyróżnia je łuk z regularnymi ramionami do rozmieszczenia między sąsiadującymi powierzchniami. Na podłodze lub ścianie – poręcze łukowe montuje się na każdym z tych miejsc. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie pasuje łuk uchylny. Uchwyty uchylne bardzo pomagają niepełnosprawnym. Stąd montowanie uchylnych poręczy przy ubikacji. Poręcze dla niepełnosprawnych stojące łukowe uchylne przytwierdza się do podłoża – stosuje się tam, gdzie mamy nazbyt słabą konstrukcję ściany. Dodanie do WC zapewnia opcję podniesienia poręczy, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje zwiększone możliwości manewru.

Poręcze umywalkowe

Są przeznaczone do wspomagania osoby z ograniczeniami ruchowymi w tym miejscu łazienki. Montuje się je po obu stronach umywalki, z tym że mają rozróżnienie na lewostronne i prawostronne.

Uchwyty kątowe

Charakteryzują się odkształceniem profilu w różnych kierunkach, w większości przypadków pod kątem prostym. Instaluje się je w rozmaitej lokalizacji, w zależności od potrzeb. Trzy z czterech występują w formie lewej i prawej: wannowo-prysznicowe, ścienno-podłogowe, kątowe do WC. Uzupełnia je poręcz kątowa prysznicowa, posiada jedną postać.