Ci, którzy poszukują rodzinnego relaksu, najczęściej stawiają tradycyjny wybór – domki letniskowe drewniane. Dokonują wyboru spokoju i intymności, których ciężko byłoby oczekiwać, preferując nocowanie w miejscu dzielonym z innymi, np. w pensjonacie. Jednak zdecydowanie się na własny domek skutkuje nowym źródłem dochodów, toteż na ich budowę lub nabycie daje się namówić coraz większa część społeczeństwa.

Przed budową lub wynajmem takiej nieruchomości jak domek letniskowy drewniany powinieneś zaznajomić się z kilkoma ważnymi uwagami, które pomogą w podjęciu decyzji. Wiele osób nie wie, że na domki letniskowe drewniane, zmontowane bez bezpośredniego kontaktu z gruntem, nie trzeba mieć zgody. Coraz więcej osób kupuje domki letniskowe drewniane na kołach lub na bloczkach. Inną kwestią jest to, co domek ukrywa w sobie. Zawsze zadbaj o pewność, co dostaniesz w pakiecie oprócz… pustego domku. Warto wiedzieć, czy w cenę wliczona jest np. impregnacja, wyposażenie, ocieplenie, sprzęt AGD itd. Domki drewniane bez podpiwniczenia niekoniecznie to wszystko posiadają, więc szykuje ci się potyczka z kolejną inwestycją. Gdybyś nie chciał rozczarować się ukrytymi kosztami, musisz dowiedzieć się o tym jak najwięcej.

Domki drewniane stacjonarne przytwierdzone na stałe do podłoża za pomocą fundamentów, są wymagające w utrzymaniu i trzeba mieć zazwyczaj pozwolenie na ich budowę. Łatwiej je przygotować do zimy, założyć ogrzewanie itd. Ściany muszą być grubsze, dobrze izolowane, mieć wentylację i solidne zwieńczenie. Poza tym ważne jest założenie dobrej izolacji w zetknięciu z podłożem. Gdy domek jest zamieszkiwany wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim, ogrzewanie nie będzie konieczne. Łatwiej jest wtedy zainwestować w większe okna i werandę z balustradą, nawet jeśli montaż wykonujemy samodzielnie. Do budowy takich mini chatek wykorzystuje się zazwyczaj tanie drewno: sosnę, świerki lub iglaki skandynawskie.

Na co zwracać jeszcze uwagę?

Bardzo ważnym elementem domku drewnianego powinien być taras. Są tu wielkie zasoby tego, z co powinno nas cieszyć podczas urlopu – świeżego powietrza. Taras to miejsce wspólnych zajęć, rozmów, picia kawy i jedzenia posiłków. Najlepiej, gdyby taras otaczał domek z dwóch stron lub na całym obwodzie, takie rozwiązanie umożliwiłoby wybór miejsca słonecznego i ocienionego w dowolnej porze. Dobrze, aby taras był osłonięty szerszym gankiem, werandą lub podcieniem. Wiele osób zwraca uwagę na kominek. Wtedy nastrój jest jeszcze cieplejszy, a w razie chłodu można w nim napalić.

Jeśli domek ma dobrze służyć twojej rodzinie, zastanów się dobrze, czego od niego oczekujecie. Wybrać dom zapewniający wygodę, która będzie dużo kosztować, czy zadowolić się minimalistycznym wyposażeniem? Domki drewniane letniskowe są ponadczasowe i zawsze będą mieć swoich nabywców. Są warte zachodu i inwestowania, by spędzać w ich zaciszu miły letni (i nie tylko) czas.