Osoba niepełnosprawna przeważnie musi mieć specjalne usprawnienia, by ciągle być usamodzielnioną i co najważniejsze móc samej stawiać czoła zwykłej codzienności. Przy wyjściu poza dom zazwyczaj zabiera najbardziej potrzebne, podstawowe ułatwiacze, które nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Jak możemy przystosować mieszkanie, aby było miejscem, w którym będzie można czuć się bezpiecznie i swobodnie?

Projektowanie domu dla osoby niepełnosprawnej.

Zwykle nie myślimy o tym, jak bardzo lekko poszerzone drzwi, niższe i dłuższe stopnie schodowe, a zwłaszcza włączniki w bardziej dostępnym położeniu ułatwiają życie. Na etapie budowy i rozmów z architektem jest możliwość przesunąć drzwi, po to żeby w prosty sposób wygodniej dołączyć podjazd, można też zmienić kilka różnych pomieszczeń dzięki temu tworząc dużą i przestronną powierzchnię. Przestronne miejsce to dużo mniej niedogodności do ominięcia podczas poruszania się, a jednocześnie dużo więcej miejsca przy jeżdżeniu wózkiem i balkonikiem. Półki powinny być na inną wysokość niż powszednie w sklepach, a sanitariat łazienkowy w każej chwili możemy umiejscowić tak, aby osoba z problemami w poruszaniu się mogła się łatwo wykąpać. Dostępne są już elementy wyposażenia wspomagające osoby niepełnosprawne w codziennych obowiązkach i przyjemnościach, które modnie jesteśmy w stanie dołożyć do wystroju wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby chorej.

Stołek pod prysznic i barierka – bezpieczeństwo w trakcie kąpieli.

Osoba niepełnosprawna czy tylko mająca chwilowe trudności z poruszaniem się (np. przez operację albo kontuzje) często potrzebuje od kogoś asysty. To naturalne, iż ta osoba wymaga pomocy również w łazience, a jednak przyznajmy – jak wielu z nas nie czuje się naturalnie, w momencie w którym ktoś wychodzi z kimś do łazienki. Pobyty w toalecie prawie za każdym razem są związane ze swojego rodzaju intymnością. To ważne, aby osoba mająca problemy w poruszaniu się miała możliwość oddać potrzeby fizjologiczne oraz wziąć prysznic bez niczyjej pomocy. Także osoba ciągle posługująca się wózkiem, ale mająca dobrze dopasowany stołek pod prysznic, drążek do przytrzymania się oraz bezprogowy brodzik będzie potrafiła radzić sobie samodzielnie. Zupełnie niezłożone dodatki, jak stołek pod prysznic bądź drążki do trzymania, będą idealne nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale też osobom w podeszłym wieku i kobietom ciężarnym. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa, pomagają usprawnić swobodne siadanie i wstawanie. Dzięki nim jest możliwość mycia włosów czy dosięgania w komfortowej pozycji do ziemi.

Łóżko osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzymy głównie ze snem. Idealnie byłoby by łóżko było dobrane do wymogów osoby niepełnosprawnej, po to aby nawet w ciągu dnia, w sytuacji braku pomocy ze strony opiekuna, potrzebujący mógł się swobodnie bezpiecznie położyć i wypocząć. Można nabyć łóżko z całkowitą regulacją przy pomocy pilota. Najlepiej nie zapominać, że osoba niepełnosprawna może mieć trudność, żeby komfortowo poprawić sobie poduszkę albo wałek pod nogami. Segmentowa regulacja gwarantuje możliwość podniesienia oraz opuszczenia dowolnej części ciała. Do tego, w przypadku osoby żyjącej na wózku, łóżko musi zrównywać się z wysokością wózka. Dzięki temu ułatwieniu osoba niepełnosprawna samodzielnie może w każdej chwili przesiąść się z wózka do łóżka i na odwrót.