Doświadczenie podpowiada, że im prędzej otrzymamy pomoc w dramatycznej sytuacji, tym lepiej. Powinniśmy o tym pamiętać, gdy niezbędna będzie porada prawnicza, co najczęściej wiąże się również z potrzebą wsparcia psychologicznego. Gdzie szukać wyciągniętej ręki w razie kłopotów?

Jak działa telefon zaufania?Sięgnij po numer Niebieskiej Linii

Droga, na której na 100 procent nie utkwimy sami z narastającym problemem, to punkt interwencyjny Niebieskiej Linii. Gdy wpadliśmy w kłopoty i nie obejdzie się bez wsparcia lub tylko rozmowy, warto zadzwonić pod nr 116 123. Jest to tzw. telefon zaufania Niebieskiej Linii. Możemy zapamiętać też alternatywny numer Niebieskiej Linii: 800 12 00 02 z dyżurną załogą, która będzie mogła dobrze pokierować i pomóc w skuteczny sposób. Ten patent jest skierowany zwłaszcza w stronę przemocy domowej, która zawsze będzie wielkim życiowym dramatem. Na Niebieskiej Linii niewątpliwie znajdziemy wsparcie psychologa, a profesjonaliści powiedzą nam, jakie kroki prawne warto podjąć, jeżeli te informacje są nam potrzebne.

Przyjdź do miejsca bezpłatnej pomocy prawnej

Od 1 stycznia 2019 roku w całej Polsce dostępnych jest ponad tysiąc punktów z bezpłatną pomocą prawną. To zupełnie profesjonalna usługa specjalistów od prawa, którym nie trzeba płacić rachunku za poradę. W razie potrzeby w niejasnej w świetle kodeksów kwestii, można w okno wyszukiwarki wpisać np. „adwokat sprawy rodzinne łódź „, aby namierzyć prawnika, specjalizuje się w prawie rodzinnym. Gdy jednakże nie znajdziemy pod tym hasłem dobrego specjalisty od Kodeksu rodzinnego, który zajmie się przedstawionym problemem, należy odnaleźć w okolicy punkt pomocy prawniczej, a tam z na pewno otrzymamy doradztwo i pomoc. Gdy szukamy adwokata, znaleźliśmy się w finansowych tarapatach, trzeba wiedzieć, że powinni nam przydzielić obrońcę z urzędu.

Internet tworzy nowe możliwości w dziedzinie porad psychologicznych

Możemy nie zdecydować się na wypróbowanie numeru Niebieskiej Linii – wtedy warto pomyszkować w sieci, by uzyskać porady psychologiczne online. Tutaj ciężko znaleźć coś podobnego, ale strony z domeną inną niż pl najczęściej oferują funkcję rozmowy po polsku. Choć często nie wchodzą w grę osoby ze specjalizacją w kierunku psychologii, to poświęcą nam swój czas. Metodą na skorzystanie z nieodpłatnej sesji u psychologa jest konsultacja u lekarza rodzinnego, który może wystawić właściwe skierowanie.